- Dlaczego dom lub mieszkanie muszą być zabezpieczone dla dobra dziecka?
- 11 podstawowych czynności zabezpieczających dom lub mieszkanie
- Dodatkowe porady dotyczące konkretnych pomieszczeń
- Dmuchaj na zimne, ale nie daj się zwariować
Niezależnie od tego, czy nasze dziecko przekręca się z boku na bok, raczkuje, czy stawia pierwsze kroki, do naszych zadań jako rodziców i opiekunów należy zapewnienie mu bezpieczeństwa w warunkach domowych.
Badania dowodzą, że w przypadku dzieci prawdopodobieństwo dojścia do wypadku w domu jest wyższe niż gdziekolwiek indziej, częściowo dlatego, że to właśnie w domu dzieci spędzają większość swojego czasu. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że w warunkach domowych dzieci są częściej pozostawiane samym sobie bez ciągłego nadzoru, jaki można spotkać w żłobkach, przedszkolach, czy szkołach.
Ten poradnik pomoże ci uchronić twoje dziecko od nieszczęśliwych wypadków w warunkach domowych, w ciągu najmłodszych lat jego życia. Znajdziesz tu zarówno ogólną listę czynności, których warto się podjąć zabezpieczając dom, jak i porady związane z konkretnymi pomieszczeniami.
Dlaczego dom lub mieszkanie muszą być zabezpieczone dla dobra dziecka?
Dzieci są słodkie i niewinne. Nie szukają guza, ale należy pamiętać, że w dużej mierze odkrywają świat poprzez eksplorację. Są ciekawe świata wokół nich, a miejscem, w którym spędzają najwięcej czasu, jest ich dom. Prawidłowe zabezpieczenie tego małego świata pomaga ograniczyć niefortunne zajścia, stwarzając przyjazne środowisko i pozwalając ci spać spokojniej.
Do najczęstszych urazów wśród dzieci w warunkach domowych należą:
- Upadki i potknięcia. Wspinanie się na meble, potykanie się o przedmioty z uderzeniem głową o twarde, kanciaste powierzchnie, upadki z przewijaka – wszystko to potencjalnie poważne wypadki. Na szczęście dzieci są twardsze niż wyglądają: upadki z poniżej pół metra zwykle nie niosą ze sobą ryzyka trwałych urazów.
- Oparzenia. Dzieci do 2 lat najczęściej doznają oparzeń od kontaktu z gorącym jedzeniem i gorącymi cieczami. Czasem opiekunowie nie zauważają maluszka, który na czworakach zbliżył się do nich od tyłu. Innymi razy, dzieci ściągają gorące naczynia z kuchenek, jak patelnie czy garnki.
- Zatrucia. Środki czyszczące trzymane w najniżej położonych szafkach mogą trafić do ust i żołądków dzieci.
- Utonięcia. Jednym z najczęstszych miejsc utonięć jest domowa wanienka lub wanna. Wystarczy chwila nieuwagi, odejście na moment po ręcznik, by doszło do wypadku.
- Zadławienia. Dzieci wkładają wszystko do ust, nawet to, o czym nie wiemy, że zostało upuszczone. Raczkujące dzieci widzą wszystko, co leży na ziemi i w ramach eksploracji “testują” znalezione przedmioty.
- Przewracające się meble. Półki na książki czy kredensy to świetny sposób na stabilizację dla malucha rozwijającego swoją mobilność. Jednak nieprzymocowane do ścian ciężkie meble stanowią realne zagrożenie.
- Uduszenie w czasie snu. Niestosowanie się do zasad bezpiecznego snu może prowadzić do uduszenia dziecka – jednej z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci do pierwszego roku życia.
- Porażenie prądem. Gniazdka elektryczne ciekawią dzieci, nawet już te raczkujące. Mogą próbować zbliżać do nich buzie i wkładać w nie palce.
11 podstawowych czynności zabezpieczających dom lub mieszkanie
Zabezpieczenie miejsca zamieszkania staje się istotne od momentu wzrostu ruchliwości niemowlaka, wliczając w to już obracanie się na boki. Standardowo mówimy więc o okresie od ok. czwartego miesiąca życia.
Poniższe punkty traktuj jako sugestie i dostosuj do swoich warunków domowych i potrzeb.
1. Zamontuj osłony na gniazdka elektryczne
Tego rodzaju osłony to, mówiąc krótko, płaskie kawałki plastiku, które umieszczasz w gniazdkach elektrycznych.
Uniemożliwiają one dziecku dostęp do bezpośredniego źródła prądu, obniżając ryzyko porażenia.
2. Przechowuj chemikalia poza zasięgiem dziecka
Przechowywanie środków chemicznych w miejscach poza zasięgiem małych rączek oraz trzymanie ich w zamknięciu to najlepsza kombinacja. Stosowanie wyłącznie zamków na szafki może być zawodne w starciu ze sprytnym maluchem. Upewnij się, że chemia stoi w miejscach niedostępnych dla dziecka.
3. Zamontuj zabezpieczenia na szafki i szuflady
Jeśli nie chcesz, by zawartość szafek i szuflad regularnie lądowała na podłodze, zainwestuj w ich zabezpieczenie. To konieczne, jeśli dziecko nie powinno mieć dostępu do ich zawartości. W miarę możliwości, warto jednak dać maluchowi opcje eksploracji mieszkania, pozostawiając do jego dyspozycji szafki z zawartością zaaranżowaną przez nas. Zabawy szafkami to ryzyko uderzenia drzwiczkami czy przytrzaśniętych palców, ale też świetna okazja do nauki, więc nie warto zupełnie ograniczać ciekawości malucha.
4. Przymocuj meble do ściany
Dzieci, jeśli sięgną wystarczająco wysoko lub na przykład obciąża sobą dolną szufladę, mogą przewrócić luzem stojące meble. Sytuacje tego rodzaju nierzadko kończą się poważnymi urazami lub nawet śmiercią. Zadbaj o to, aby wysokie i wąskie meble przymocowane były do ściany. Ta sama zasada dotyczy ciężkich obiektów jak obrazy, telewizor itp.
5. Unikaj leżących czy wiszących luzem kabli i sznurków
Kable od urządzeń elektrycznych czy elektronicznych, przedłużacze, sznurki do regulacji rolet itp. – stanowią ciekawą “zabawkę” dla eksplorującego malucha. Niosą ze sobą niestety również ryzyko uduszenia i z tego względu należy zwrócić na nie uwagę.
6. Zabezpiecz okna
Ryzyko upadku jest realne, szczególnie jeśli dziecko jest w stanie wystawić całą główkę poza krawędź okna. Okna nie powinny być otwarte, podczas gdy dziecko znajduje się w pomieszczeniu bez nadzoru. Stosując dostępne na rynku blokady, upewnij się, że okna w zasięgu dziecka nie otwierają się wystarczająco szeroko, aby umożliwiać upadek. Jeśli to możliwe, otwieraj okna wyłącznie pionowo, od góry. Jak wiemy, dzieci lubią wspinać się na meble, dlatego też nie stawiaj ich bezpośrednio obok okien.
7. Uważaj na wodę
Jeśli mieszkasz w pobliżu wody lub posiadasz basen, upewnij się, że miejsca te są odpowiednio zabezpieczone przed dostępem bez twojego nadzoru. Innym domowym, łatwym do przeoczenia zagrożeniem są stojące na ziemi, wypełnione wodą wiadra. Ciekawskie dziecko może z łatwością stracić równowagę i wpaść do wiadra, zaglądając do środka.
8. Uważaj gdzie trzymasz lekarstwa
Niektóre lekarstwa – np. na ból głowy – nie są szczelnie zamykane przed rączkami dziecka, ale nieraz trzymane luzem na stołach, w torebkach czy torbach – innymi słowy w miejscach łatwiej dostępnych. Nietrudno zapomnieć o tego rodzaju fakcie, ale i tutaj starajmy się zachować uważność.
9. Zamontuj bramki zabezpieczające
Zamontuj bramki, odcinając dostęp dziecka do schodów lub uniemożliwiając mu wejście do potencjalnie niebezpiecznych pomieszczeń jak np. pralni czy kuchni.
Wybieraj bramki, które niełatwo otworzyć. Nigdy nie instaluj bramek rozporowych na szczycie schodów – zamiast tego wybieraj modele montowane na stałe w ścianie.
10. Usuń z zasięgu trujące rośliny
Niektóre domowe rośliny – jak np. filodendron – zawierają w sobie toksyczne substancje. Upewnij się, że rośliny w domu nie stoją nigdzie tam, gdzie dziecko z łatwością może do nich sięgnąć. Dzieci uwielbiają skubać kwiaty doniczkowe i grzebać w ich donicach, co – przynajmniej roślinom – praktycznie nigdy nie wychodzi na dobre.
11. Zabezpiecz kanty i narożniki
Małe dzieci, szczególnie te, które raczkują czy uczą się chodzić, przewracają się ustawicznie. Patrz na otoczenie z perspektywy dziecka i użyj osłonek na twarde kanty i narożniki, do których dziecko ma dostęp. Dzięki temu złagodzisz możliwe uderzenia, włączając niebezpieczne uderzenia główką.
Dodatkowe porady dotyczące konkretnych pomieszczeń
Podejmując się podstawowych czynności zabezpieczających wymienionych powyżej, jesteś na dobrej drodze do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa maluchowi. Poniżej znajdziesz dodatkowe rady związane ze specyficznymi pomieszczeniami w domu czy mieszkaniu.
Zabezpieczenie kuchni
- Przechowuj ostre i łatwo tłukące się przedmioty (sztućce, szklanki itp.) w szafkach czy szufladach poza zasięgiem dziecka.
- To samo tyczy się reklamówek i plastikowych worków, które stanowią potencjalne ryzyko uduszenia.
- Trzymaj urządzenia elektryczne jak toster czy ekspres do kawy z dala od dziecka.
- Nie zostawiaj niebezpiecznych przedmiotów na stole kuchennym czy blatach.
- Staraj się nie używaj obrusów czy cerat – dzieci uwielbiają za nie ciągnąć, ściągając to, co właśnie może na nich leżeć.
- Zabezpiecz piekarnik, zmywarkę, mikrofalówkę przed łatwym otwarciem, jeśli dziecko ma do nich dostęp.
- Trzymaj pojemniki na śmieci w niedostępnym miejscu.
- Używaj solidnego, stabilnego krzesełka dla dziecka z pasami zabezpieczającymi. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w krzesełku.
Zabezpieczenie łazienki
- Opuszczaj deskę sedesową (możesz rozważyć zainstalowanie na niej zamka).
- Trzymaj ostre akcesoria – jak żyletki, obcinacze do paznokci, nożyczki – w zamknięciu, poza zasięgiem dziecka.
- Upewnij się że urządzenia elektryczne – jak suszarka, prostownica do włosów itp. – są odłączone od prądu i najlepiej schowane zaraz po użyciu.
Zabezpieczenie pokoju dziecięcego lub sypialni
- Ustaw łóżeczko dziecka z dala od okien, grzejników, lamp, kabli, czy mebli.
- Nad łóżeczkiem nie powinno wisieć nic, co może na nie spaść
- Jeśli używasz przewijaka, upewnij się że podkład do przewijania nie ślizga się po powierzchni.
Dmuchaj na zimne, ale nie daj się zwariować
Z perspektywy niektórych rodziców i opiekunów ich maluch jest w wiecznym niebezpieczeństwie, a z perspektywy innych – wręcz przeciwnie. Powyższe rekomendacje jednym mogą wydawać się przesadzone, a innym – niedostateczne. Wiele zależy od nastawienia, pomocy jaką otrzymujemy, doświadczenia oraz czasu i uwagi, które poświęcamy opiece nad dzieckiem.
Jednak wiedza o możliwych zagrożeniach nigdy nie idzie w las i zachęcamy do wykorzystania jej na miarę własnych potrzeb. Trzymamy kciuki, że korzystając z sugestii zawartych w tym artykule stworzysz dziecku bezpieczny dom, którego potrzebuje.